Historia firmy
Początki firmy TWERD ENERGO-PLUS Sp. z o.o. sięgają 1989 roku kiedy to mgr inż. Michał Twerd rozpoczął działalność pod nazwą Zakład Energoelektroniki TWERD.
Poczynając od tradycyjnych rozwiązań napędów prądu stałego firma w krótkim czasie opracowała i wdrożyła do produkcji przemienniki częstotliwości jednofazowe AFC i trójfazowe MFC.
Powyższe przemienniki częstotliwości parametrami i niezawodnością, ale także i ceną, są konkurencyjne w stosunku do produktów innych firm. Prezentowane w 1999 roku w ramach VIII Międzynarodowych Targów Mieleckich uzyskały Dyplom w kategorii "Najbardziej Innowacyjnego Produktu Targów".
Seria wektorowych przemienników częstotliwości serii MFC710 otrzymała Grand Prix im. Prof. Roberta Szewalskiego na Gdańskich Targach Nauki i Techniki TECHNICON 2005.
Atutem firmy są prace badawczo-rozwojowe prowadzone od chwili jej założenia - z początku samodzielnie, a następnie wspólnie z Politechniką Gdańską, Warszawską i Lwowską. Właśnie we współpracy z Instytutem Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Politechniki Warszawskiej firma opracowała wektorowe sterowanie falownika, zapewniające wysoki moment mechaniczny przy niskiej prędkości kątowej. Zastosowana w tym rozwiązaniu metoda DTC-SVM (ang. Direct Torque Control - Space Vector Modulator) zapewnia bardzo dobre właściwości dynamiczne napędu i chroniona jest wynalazkiem zgłoszonym przez ISEP-Politechnika Warszawska.
W roku 2012 firma zakończyła I etap projektu „Specjalistyczne przemiennikowe zespoły napędowe o szerokim zakresie zastosowań”, którego rezultatem było opracowanie sześciu nowych produktów:
- Typoszereg przemienników częstotliwości AFC200 o zasilaniu jednofazowym, małogabarytowych, o wektorowym algorytmie sterowania,
- Przemienniki częstotliwości MFC1000 o zasilaniu trójfazowym, wektorowym algorytmie sterowania, sinusoidalnym poborze prądu i dwukierunkowym przepływie energii,
- Przemiennikowe zespoły generatorowe PZGS, umożliwiające pozyskanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (generatory wiatrowe wspomagane energią słoneczną oraz bateriami akumulatorów) oraz umożliwiające jej przesyłanie do istniejącej sieci energetycznej w zakresie mocy do 22 kW,
- Przemiennikowy zespół napędu wentylatorów do przesyłu gazu PZWG,
- Napęd dostawczego samochodu elektrycznego FNS,
- Zespoły generatorowe PZGW, umożliwiające pozyskanie energii elektrycznej z generatorów wodnych oraz umożliwiające przesyłanie tej energii do istniejącej sieci energetycznej w zakresie mocy 22 – 355 kW.
W roku 2015 w ramach II etapu tego samego projektu ukończyła się budowa nowej siedzibę firmy ze specjalistycznymi pracowniami oraz hamownią i maszynownią.
Stworzyło to możliwości dla realizacji nowych, znaczących projektów B+R w wyniku których powstały nowe produkty, w tym 3-poziomowy, dwukierunkowy przekształtnik AC-DC-AC typu MFC910 3.3kV 0.5-2MVA do zastosowań w przemyśle wydobywczym.
Zapraszamy do obejrzenia kilku filmów prezentujących naszą firmę.
ZE TWERD - nowe rozwiązania dla energoelektroniki
ZE TWERD - tak się robi biznes w Toruniu
ZE TWERD - tak się robi biznes w Toruniu
ZE TWERD - pracodawcy dla bezrobotnych