Działalność wdrożeniowa firmy
W latach 2010-2012 firma zrealizowała I etap projektu «Specjalistyczne przemiennikowe zespoły napędowe o szerokim zakresie zastosowań» w ramach którego opracowała sześć nowych produktów:
- typoszereg przemienników częstotliwości AFC200 o zasilaniu jednofazowym, małogabarytowych, o wektorowym algorytmie sterowania;
- przemienniki częstotliwości MFC1000 o zasilaniu trójfazowym, wektorowym algorytmie sterowania, sinusoidalnym poborze prądu i dwukierunkowym przepływie energii;
- przemiennikowe zespoły generatorowe PZGS, umożliwiające pozyskanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (generatory wiatrowe wspomagane energią słoneczną oraz bateriami akumulatorów) oraz umożliwiające jej przesyłanie do istniejącej sieci energetycznej w zakresie mocy do 22 kW;
- przemiennikowy zespół napędu wentylatorów do przesyłu gazu PZWG;
- napęd dostawczego samochodu elektrycznego FNS;
- zespoły generatorowe PZGW, umożliwiające pozyskanie energii elektrycznej z generatorów wodnych oraz umożliwiające przesyłanie tej energii do istniejącej sieci energetycznej w zakresie mocy 22 – 355 kW.
W ramach zmieniających się potrzeb współczesnego rynku Zakład Energoelektroniki próbuje sprostać jego wymaganiom, ciągle udoskonalając swoje wyroby oraz rozszerzając ich asortyment.
Techniczny rozwój firmy można prognozować głównie w następujących kierunkach:
- napędów AC z typowymi klatkowymi silnikami indukcyjnymi (ciągła poprawa parametrów napędu, polepszenie współpracy z siecią zasilającą, rozszerzenie możliwości użytkowych i integracja funkcji PLC w ramach uniwersalizacji układów sterowania);
- przemienników częstotliwości SN o napięciu zasilania 6 kV i 10 kV;
- serwonapędów z silnikami bezszczotkowymi;
- komunikacyjnych magistral przemysłowych (ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania np. w pracy synchronicznej napędów) oraz oprogramowania działających aplikacji z wykorzystaniem komputerów osobistych oraz sterowników przemysłowych;
- przemiennikowych zespołów generatorowych PZGS i PZGW umożliwiających pozyskiwanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych – elektrownie wiatrowe, wodne i słoneczne;
- przemienników częstotliwości wykorzystywanych w górnictwie;
- elektromobilności: inwerterach do stacji szybkiego ładowania DC obsługujących standardy CCS Combo 1/2, ISO-15118, CHAdeMO oraz falownikach do napędów pojazdów elektrycznych.
Od strony handlowej, swoją przyszłość firma upatruje w działaniach na rzecz wprowadzenia swoich wyrobów na nowe rynki europejskie, w tym głównie na rynki wschodnie.
Zakład Energoelektroniki TWERD z dniem 01.01.2010 r. rozpoczął realizację projektu „Specjalistyczne przemiennikowe zespoły napędowe o szerokim zakresie zastosowań”.
Celem projektu był wzrost konkurencyjności firmy na rynku krajowym i międzynarodowym poprzez wprowadzenie innowacji produktowych i procesowych. Innowacja produktowa została osiągnięta w drodze opracowania sześciu nowych produktów, które z uwagi na wymagane czynności badawcze oraz dla przejrzystości wniosku przedstawiono w formie czterech poniższych zadań badawczo – przemysłowych – Etap I:
- Opracowanie założeń technicznych i konstrukcyjnych oraz algorytmów sterowania
- Zaprojektowanie i wykonanie układów modelowych
- Badania układów modelowych
- Weryfikacja i optymalizacja przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych i programowych
W wyniku realizacji powyższych zadań zostało opracowanych sześć produktów:
- Typoszereg przemienników częstotliwości o zasilaniu jednofazowym, małogabarytowych, o wektorowym algorytmie sterowania, o proponowanej nazwie AFC200
- Przemienniki częstotliwości o zasilaniu trójfazowym, wektorowym algorytmie sterowania, sinusoidalnym poborze prądu i dwukierunkowym przepływie energii, o nazwie MFC1000
- Przemiennikowe zespoły generatorowe PZGS umożliwiające pozyskanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (generatory wiatrowe wspomagane energią słoneczną oraz bateriami akumulatorów) oraz umożliwiające jej przesyłanie do istniejącej sieci energetycznej w zakresie mocy do 22 kW
- Przemiennikowy zespół napędu wentylatorów do przesyłu gazu PZWG
- Napęd dostawczego samochodu elektrycznego FNS
- Zespoły generatorowe PZGW, umożliwiające pozyskanie energii elektrycznej z generatorów wodnych oraz umożliwiające przesyłanie tej energii do istniejącej sieci energetycznej w zakresie mocy 22 – 355 kW
Po realizacji zadań 1-4 Projektu zaplanowano przeprowadzenie badań rynku, celem ustalenia zasadności podjęcia działań 4.1. Wdrożenie działań 1.4 nie byłoby możliwe bez znacznych nakładów inwestycyjnych, które wykonanych w ramach działania 4.1 – Etap II Wniosku, a na który składały się wydatki doradcze i inwestycyjne. Polegały one na modernizacji procesu produkcyjnego poprzez budowę nowej siedziby firmy, zakup badawczych zestawów silnikowych, sprzętu i oprogramowania komputerowego, urządzeń montażowych i pomiarowych w celu uzyskania optymalnych parametrów jakościowych produkowanych napędów.
Wdrożenie projektu przyczyniło się do poprawy poziomu technologicznego i organizacyjnego firmy, zwiększając możliwości dalszego rozwoju, wzrostu nakładów inwestycyjnych oraz stwarzając warunki do zwiększenia zatrudnienia.
Ramy czasowe:
Etap I: Działanie 1.4 – 01.01.2010 – 31.12.2012
Etap II: Działanie 4.1 – 01.01.2013 – 30.09.2015
Planowane wydatki:
Całkowity koszt realizacji Projektu – 9 048 650,00 PLN
z czego całkowita kwota wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem wynosi:
Etap I – 3 031 100,00 PLN:
a. badania przemysłowe – 647 800,00 PLN
b. prace rozwojowe: 2 383 300,00 PLN
Intensywność wsparcia wynosi odpowiednio:
a. 70% – co daje kwotę dofinansowanie rzędu 453 460,00
b. 45% – co daje kwotę dofinansowania rzędu 1 075 485,00
Etap II – 5 058 800,00 PLN:
Intensywność wsparcia wynosi 69,21% wydatków kwalifikowanych, co daje kwotę dofinansowania rzędu 3 501 160,00 PLN
W dniu 31.12.2012 roku zakończona została realizacja I-go Etapu Projektu, z którego Raport został pozytywnie zaopiniowany przez TARR S.A. pismem 978/P6/RIF/2013 z dnia 04.03.2013 r.
Jednocześnie w związku z pozytywnym zaopiniowaniem I-go Etapu Projektu otrzymaliśmy dofinansowanie na rozpoczętą 01.01.2013r. realizację II-go Etapu Projektu w ramach Umowy o dofinansowanie nr UDA-POIG.01.04.00-04-033/09-00 UDA-POIG.04.01.00-04-033/09-00 par. 2 ust. 6. Realizacja II-go etapu zakończyła się w roku 2015.
Osoba kompetentna do udzielania informacji na temat projektu:
mgr Justyna Bieńka
tel. 56 654 60 91, 666 067 279
Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).
Firma „Zakład Energoelektroniki TWERD Michał Twerd” jest beneficjentem Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój i otrzymała dofinansowanie w ramach programu POIR, Działania 1.1 na realizację projektu:
„Modułowy system energoelektroniczny zrównoważonego zarządzania energią ze źródeł odnawialnych z funkcją magazynowania do zastosowań w gospodarstwach domowych i przemyśle.”
Krótki opis projektu:
Wzrost zainstalowanej mocy elektrowni fotowoltaicznych w Polsce w roku 2015 wyniósł według szacunków ponad 800% w stosunku do roku 2014, przy czym ocenia się, że 98% całej mocy zainstalowanej z elektrowniach fotowoltaicznych w naszym kraju powstało w latach 2014 – 2015.
W związku z powyższym głównym celem realizacji projektu jest opracowanie i zbudowanie innowacyjnego, nowego dla rynku krajowego systemu energoelektronicznego pozwalającego na integrację odnawialnych źródeł energii OZE (w szczególności elektrowni fotowoltaicznych) zainstalowanych po stronie indywidualnych i przemysłowych odbiorców energii elektrycznej (gospodarstwa domowe i zakłady przemysłowe) oraz zasobników energii z systemem elektroenergetycznym.
Pozwoli on w sposób zrównoważony i efektywny zarządzać pozyskaną z OZE energią przede wszystkim na potrzeby własne odbiorcy, uniezależniając go od dostaw energii od lokalnego dystrybutora, jak również na potrzeby przesyłu energii elektrycznej do systemu dystrybucyjnego w celach komercyjnych, np. w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię lub w celu wsparcia bilansu energetycznego w systemie.
Zaletą opracowanego systemu będzie kompleksowość oraz szeroka funkcjonalność w stosunku do produktów oferowanych na rynku. Spośród wielu funkcjonalności opracowanego urządzenia najważniejsze będą: ultra-szybkie skanowanie charakterystyki mocy elektrowni fotowoltaicznej z algorytmem globalnego śledzenia mocy szczytowej, zwiększona odporność na zaburzenia i zaniki napięcia sieci elektroenergetycznej, lokalne bilansowanie mocy biernej, możliwość równoległego łączenia modułów o mocy 20 kVA (skalowalność), zapewnienie nieprzerwanego dostępu do energii elektrycznej poprzez możliwość pracy systemu z siecią elektroenergetyczną lub autonomicznie na potrzeby własne konsumenta.
W ramach projektu zostanie opracowany prototyp systemu, poprzedzony budową modeli, opracowaniem zaawansowanych algorytmów sterowania oraz kompletnymi badaniami symulacyjnymi i eksperymentalnymi.
Wartość projektu: 4.304.050,23 PLN
Przyznane dofinansowanie: 3.155.055,83 PLN
Czas realizacji projektu: 01.10.2017 – 30.09.2020 r.
